Ameliyatsız iple yüz germe işlemi düz ya da kılçıklı ameliyat ipleri kullanılarak yapılan bir cilt germe yöntemidir. Yüz asma ise daha kalın ve kılçıklı ipler ile sarkan yerlerin askıya alınmasıdır

İple yüz germe ve asma nedir?

Ameliyatsız iple yüz germe işlemi düz ya da kılçıklı ameliyat ipleri kullanılarak yapılan bir cilt germe yöntemidir. Yüz asma ise daha kalın ve kılçıklı ipler ile sarkan yerlerin askıya alınmasıdır.

Son yıllarda tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu yöntem yüz, boyun ve vücutta çeşitli alanlarda uygulanabilmektedir. İple asma özellikle sarkan yanak ve çene görüntüsünün düzelmesinde kolay ve güvenli bir yöntemdir.

Cilt altına yerleştirilen ipler sayesinde birkaç hafta içinde kollajen üretiminin tetiklenmesiyle kırışıklıklar azalmakta, cilt elastikiyeti artmakta ve sarkan yerler toparlanmaktadır.

Doku içine bırakılan iplerin oluşturduğu destek dışında iplere karşı oluşan yabancı cisim reaksiyonu ve iğne girişinin yaptığı etki de cilt yenilenmesine katkı sağlamaktadır. Daha fazla sarkma, kırışıklık ve elastikiyet kaybı olan hastalarda ise Cog denilen ipliklerle asma işlemi yapılarak ameliyatsız iyi sonuçlar alınabilmektedir. İşlem hem kadın hem de erkek hastalara uygulanabilir. Botoks, dolgu gibi diğer kozmetik işlemlerle kombine edilebilir.

İple yüz germenin etkili olduğu alanlar nelerdir?

• Yanak bölgesine hacim kazandırma
• Çene hattının düzeltilmesi
• Kaş kaldırma
• Çene altındaki sarkmanın azaltılması
• Nazolabial çukurun (burundan dudağa uzanan çukurun) iyileştirilmesi

İple yüz germe işleminde hangi ürünler kullanılır?

Birçok ip çeşidi ve uygulama yöntemi bulunduğundan hangisinin hasta için en uygunu olduğuna uzman ve bu konuda tecrübesi olan bir hekim karar vermelidir. Kullanılan ipler sağlık için uygunluğu kanıtlanmış PDO (polidioksanon) ameliyat iplikleridir.

İple yüz germe uygulaması nasıl yapılır?

Uygulama genel anesteziye gerek duyulmadan lokal anestezi altında yapılmaktadır.Uygulama yapılacak bölgeler belirlenerek bu bölgelere işaretlemeler yapılır. Özel iplikler işaretlenen bölgelerden cilt altına ince iğnelerle yerleştirilir.

Bazı hastalarda oluşabilen küçük morluklar dışında bir beklenen bir komplikasyonu yoktur. İşlemden sonra hasta günlük yaşantısına geri dönebilir ve makyaj yapabilir. Sonrasında birkaç hafta travmadan korunması, ovuşturma-masaj ve yüzüstü yatmaktan kaçınılması önerilmektedir.

Etkisinin 2 yıl kadar devam ettiği bildirilmektedir. Gereğinde tekrarlayan uygulamalar da yapılabilir.

İple yüz germe ve asmanın yan etkisi var mıdır?

Uygulaması kolay ve oldukça güvenli bir yöntemdir. Yapılan çok sayıda uygulama ve bilimsel çalışmalarda herhangi bir yan etki görülmemiştir. Uygulama yapılan alanda şişlik, morluk, hassasiyet oluşabilir. Bazı yöntemlerde iplik iğnelerinin girdiği yerlerde gamze denilen çukurcuklar oluşabilir. Tüm bu etkiler 5-7 gün içinde gerileme göstermektedir.

İple yüz germe uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

• Ağrı olursa 2-3 gün süre ile ağrı kesici alınabilir
• İlk 3 gün yüzüstü yatmaktan kaçınmalı
• 3-5 gün yüzü ovuşturma, keseleme gibi hareketler yapılmamalı
• İlk 1 hafta aşırı çene hareketleri kısıtlanmalı (aşırı esneme vb)
• 1 hafta ağır sporlardan uzak durmalı
• 1 hafta sauna/hamam yasaklanmalı
• Güneşten korunmaya dikkat etmeli
• 3 hafta süre ile diş operasyonu, yüz cerrahisi yapılmamalıdır.