Yaş, güneş ışınları, mimik hareketleri ile yüzümüzde bir takım kırışıklıklar ve istenmeyen çizgiler oluşur. Bu çizgilerden kurtulmak için son yıllarda çeşitlilik kazanan dolgu maddelerini kullanılmaktadır.

Dolgu Maddeleri Nerelerde Kullanılır?

Dolgu maddelerini direk olarak çukur, çökük ya da hacim kazanmasını istediğimiz alana kullanabileceğimiz gibi günümüzdeki modern dolgularla indirekt uygulamalarda yapılabilmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse göz altı çukurunu doldurmadan da hemen altına bir dolgu uygulaması yaparak, göz altlarının daha az çukur ve daha iyi gözükmesi sağlanabilmektedir. Yine direk ve indirek dolgu uygulamalarıyla tüm yüzde değişiklikler sağlanabilmektedir.

 • Burun kenarından aşağı inen çizgiler (Nazolabial Çizgiler)
 • Burun ile ağız arasındaki çizgiler (Philtral Çizgiler)
 • Dudak dolgunlaştırılması
 • Dudaklar etrafındaki radial çizgiler
 • Dudak köşelerini yukarıya kaldırmak
 • Göz çevresindeki kırışıklıklar
 • Göz altı torbalarını kamufle etmek
 • Göz altı çukurlarını düzeltmek
 • Alındaki çizgiler
 • Kaş kaldırma
 • Akne izleri
 • Kaza veya travma sonucu oluşan deformiteler
 • Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırmak
 • Çene ucuna hacim kazandırmak
 • Ameliyatsız burun estetiği, burun düzeltilmesi
 • Çene köşesi belirginleştirmede
 • Vücuttaki bazı asimetrilerin düzeltilmesi 

Dolgu Maddelerinin Sınıflandırılması

Estetik dolgu maddelerinin bir çok sınıflandırması yapılabilir. Bunlar yapıldığı yere göre yanak dolguları, yüz dolguları, dudak dolguları, burun dolguları, göz altı dolguları(ışık dolgusu), göz çevresi kırışıklık dolguları, derin ve hacim yaratan dolgular, çapraz bağsız dolgular gibi.

Yine estetik dolgu maddeleri kalıcılık sürelerine göre de sınıflandırılmaktadır.

·         Kalıcı olmayan dolgu maddeleri

·         Yarı kalıcı dolgu maddeleri

·         Kalıcı dolgu maddeleri

Kalıcı Olmayan Dolgu Maddeleri

Hyalüronik Asit Kaynaklı Dolgular

Hyalüronik asit; aslında polisakkarit yapısında bir şeker zinciridir . İnsan vücudunda, canlılarda doğal olarak bulunur. Doğal olarak dokularda var olan hyalüronik asidin işlevi, deriye suyu taşımak ve sabitlemektir. Sentetik veya hayvan orijinli olan asit, vücut tarafından kolayca kabul edilebilmektedir. Bu maddenin hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cilde gerginlik vermesi gibi görevleri vardır.

Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir. Özel laboratuvar şartlarında üretilerek kozmetik uygulamalara sunulmuştur. Ortalama 6-12 ay içinde vücut tarafından metabolize edilerek atılmaktadır.

Yarı kalıcı dolgular

Bu dolgu maddeleri etkinlik süreleri 3-5 yıl arasında değişmektedir. Hermaddenin farklı bir etki mekanizması vardır. Bu dolgular daha çok yanak, nazolabial çizgilere uygulanmaktadır. Dudağa uygulanması benim tercih ettiğim bir durum değildir. Bu dolguları Radiesse, Sculptra, Beautical 2/5 gibi sayabiliriz.

Kalıcı Dolgular

 

Dolgu Maddeleri İle İlgili Merak Edilen Sorular

Dolgu maddeleri uygulandığında etkisi ne kadar devam eder?

Dolgu maddesinin kalıcılığı , uygulama yapılan kişinin yaşı, cilt yapısı, cilt elastikiyeti, uygulama yapılan bölge, enjekte edilen dolgu maddesinin yapısı, miktarı, kalitesi gibi bir çok faktörden etkienir. Bununla birlikte hyaluronik asit içeren dolgu maddelerinin etkisi bir yıla kadar devam etmektedir. Bazen kırışıklığın şiddetine göre sonuç almak için ilave uygulama yapılması gerekebilir

Dolgu madde uygulamaları ne kadar sürer?

Bir uygulama ortalama 15-30 dakika sürer. Tıpkı botoks gibi son derece kolay yapılmaktadır.

Uygulama sırasında ağrı olur mu?

Kişiyi rahatsız edecek bir ağrı oluşmaz, istenilirse uygulamadan 30-60 dakika önce uyuşturucu krem sürülebilir, bazı uygulamalarda lokal anestezi yapılabilir.

Yüzde rahatsızlık veren bir durum oluşur mu?

Uygulama bir enjeksiyon yöntemi ile yapıldığından çok hafif bir şişlik olabilir, sonrasında buz uygulamak faydalı olacaktır. Özellikle dudak enjeksiyonlarında şişlik biraz daha fazla olacaktır.

İşe gitmeye engel bir durum olur mu?

Uygulama herhangi bir zamanda, öğle arasında yapılabilir, sonrasında rahatlıkla işinize geri dönebilirsiniz.

Kanülle dolgu uygulaması nedir ?

Dolgu maddesi uygulanırken genellikle iğneler kullanılır. Bu iğneler son derece ince olmakla birlikte bazen hassas ciltlere sahip hastalarda morarma yapabilmektedir. İşte bu durumdan kaçınmak amacıyla iğne kadar ince ancak ucu sivri olmayan kanül denilen uçlarlada dolgu uygulaması yapılmaktadır. Bu sayede şişlik ve morluk oluşmamaktadır.