Preloader Close
Östafarma Medikal
Östafarma Medikal
Östafarma Medikal
ÖSTAFARMA MEDİKAL

Glutatyon Nedir, Ne İşe Yarar?

Buraya

Glutatyon, hücrelerde üretilen bir antioksidandır. Büyük ölçüde üç amino asitten oluşur: glutamin, glisin ve sistein.

Vücuttaki glutatyon seviyeleri, yetersiz beslenme, çevresel toksinler ve stres gibi bir dizi faktör tarafından azaltılabilir. Seviyeleri de yaşla birlikte düşer.

Vücut tarafından doğal olarak üretilmesinin yanı sıra, glutatyon intravenöz, topikal veya inhalant olarak verilebilir. Ayrıca kapsül ve sıvı formda bir oral takviye olarak da mevcuttur. Ancak,glutatyonun oral yoldan yutulması o kadar etkili olmayabilirGüvenilir Kaynak bazı koşullar için intravenöz teslimat olarak.

Glutatyon faydaları
1. Oksidatif stresi azaltır
Oksidatif stres, serbest radikallerin üretimi ile vücudun bunlarla savaşma yeteneği arasında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkar. Çok yüksek seviyelerde oksidatif stres, birçok hastalığın habercisi olabilir. Bunlara diyabet, kanser ve romatoid artrit dahildir. Glutatyon, oksidatif stresin etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve bu da hastalığı azaltabilir.

Journal of Cancer Science and Therapy'de alıntılanan bir makale , glutatyon eksikliğinin, kansere yol açabilecek oksidatif stres seviyelerinin artmasına yol açtığını belirtti. Ayrıca, yüksek glutatyon seviyelerinin kanser hücrelerinde antioksidan seviyelerini ve oksidatif strese karşı direnci artırdığını belirtti.

2. Sedef hastalığını iyileştirebilir
Küçük ders çalışmaGüvenilir Kaynakpeynir altı suyu proteininin ağızdan verildiğinde ek tedavi ile veya tek başına sedef hastalığını iyileştirdiğini belirtmiştir . Whey proteininin daha önce glutatyon seviyelerini arttırdığı gösterilmişti. Çalışma katılımcılarına üç ay boyunca günlük oral takviye olarak 20 gram verildi. Araştırmacılar daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

3. Alkolik ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığında hücre hasarını azaltır
Karaciğerdeki hücre ölümü, glutatyon dahil antioksidanların eksikliği nedeniyle şiddetlenebilir. Bu, hem alkolü kötüye kullananlarda hem de kullanmayanlarda yağlı karaciğer hastalığına yol açabilir . Glutatyonun, alkolik ve alkolsüz kronik yağlı karaciğer hastalığı olan bireylerin kanındaki protein, enzim ve bilirubin seviyelerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

Bir ders çalışmaGüvenilir KaynakGlutatyonun, yağlı karaciğer hastalığı olan kişilere intravenöz olarak yüksek dozlarda verildiğinde en etkili olduğunu bildirdi. Çalışmaya katılanlar ayrıca, karaciğerdeki hücre hasarının bir belirteci olan malondialdehitte azalma gösterdi.

Bir diğeri küçük çalışmaGüvenilir Kaynakoral yoldan uygulanan glutatyonun, proaktif yaşam tarzı değişikliklerini takiben alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan kişiler üzerinde olumlu etkileri olduğunu bulmuşlardır. Bu çalışmada, glutatyon dört ay boyunca günde 300 miligramlık bir dozda ek formda sağlanmıştır.

4. Yaşlı bireylerde insülin direncini artırır
İnsanlar yaşlandıkça daha az glutatyon üretirler. Araştırmacılar yaşlı bireylerde kilo yönetimi ve insülin direncinde glutatyon rolünü keşfetmeye hayvan ve insan çalışmalarında bir arada kullanılmıştır. Çalışma bulguları, düşük glutatyon seviyelerinin daha az yağ yakımı ve vücutta daha yüksek yağ depolama oranları ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Daha yaşlı denekler, glutatyon seviyelerini artırmak için diyetlerine sistein ve glisin eklenmişti, bu da iki hafta içinde yükseldi, insülin direncini ve yağ yakımını iyileştirdi.

5. Periferik arter hastalığı olan kişiler için hareket kabiliyetini artırır
Periferik arter hastalığı , periferik arterler plakla tıkandığında ortaya çıkar. Bu en sık bacaklarda olur. Bir çalışma , glutatyonun dolaşımı iyileştirdiğini ve çalışma katılımcılarının daha uzun mesafeler için ağrısız yürüme yeteneğini artırdığını bildirdi. Salin solüsyonu plasebo yerine glutatyon alan katılımcılara beş gün boyunca günde iki kez intravenöz infüzyon verildi ve ardından hareketlilik açısından analiz edildi.

6. Parkinson hastalığının semptomlarını azaltır
Parkinson hastalığı , merkezi sinir sistemini etkiler ve titreme gibi semptomlarla tanımlanır. Şu anda tedavisi yok. Daha eski bir çalışma, intravenöz glutatyonun titreme ve sertlik gibi semptomlar üzerindeki olumlu etkilerini belgeledi. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bu vaka raporu, glutatyonun semptomları azaltmaya ve bu hastalığı olan kişilerde yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

7. Otoimmün hastalıklarla mücadeleye yardımcı olabilir
Otoimmün hastalıkların neden olduğu kronik iltihaplanma oksidatif stresi artırabilir. Bu hastalıklar arasında romatoid artrit, çölyak hastalığı ve lupus bulunur. Birine göreders çalışmaGüvenilir KaynakGlutatyon, vücudun immünolojik tepkisini uyararak veya azaltarak oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Otoimmün hastalıklar, belirli hücrelerdeki mitokondriye saldırır. Glutatyon, serbest radikalleri ortadan kaldırarak hücre mitokondrisini korumaya çalışır.

8. Otizmli çocuklarda oksidatif hasarı azaltabilir
Birkaç çalışmalarGüvenilir Kaynakrapor edilen bir klinik çalışma dahil Tıp Bilimi MonitörüGüvenilir Kaynak, otizmli çocukların beyinlerinde daha yüksek oksidatif hasar ve daha düşük glutatyon seviyelerine sahip olduğunu belirtmektedir. Bu, otizmli çocuklarda cıva gibi maddelerden kaynaklanan nörolojik hasara duyarlılığı artırdı.

3 ila 13 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan sekiz haftalık klinik çalışma, glutatyonun oral veya transdermal uygulamalarını kullandı. Otistik semptom değişiklikleri çalışmanın bir parçası olarak değerlendirilmedi, ancak her iki gruptaki çocuklar sistein, plazma sülfat ve tam kan glutatyon seviyelerinde iyileşme gösterdi.

9. Kontrolsüz diyabetin etkisini azaltabilir
Uzun süreli yüksek kan şekeri, düşük miktarda glutatyon ile ilişkilidir. Bu oksidatif strese ve doku hasarına yol açabilir. Bir çalışma , sistein ve glisin ile diyet takviyesinin glutatyon seviyelerini artırdığını buldu. Ayrıca, yüksek şeker seviyelerine rağmen, kontrolsüz diyabetli kişilerde oksidatif stresi ve hasarı azalttı. Çalışma katılımcıları, iki hafta boyunca her bir kilogram (mmol / kg) sistein ve 1.33 mmol / kg glisin başına 0.81 milimol üzerine yerleştirildi.

10. Solunum yolu hastalığı semptomlarını azaltabilir
N-asetilsistein, astım ve kistik fibroz gibi durumları tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bir inhalant olarak, mukusun incelmesine ve daha az macun kıvamına gelmesine yardımcı olur. Ayrıca iltihabı azaltır.N-asetilsistein, glutatyonun yan ürünüdürGüvenilir Kaynak.

Glutatyon bazı yiyeceklerde bulunur, ancak pişirme ve pastörizasyon seviyelerini önemli ölçüde düşürür. En yüksek konsantrasyonları:

çiğ veya çok nadir et
pastörize edilmemiş süt ve diğer pastörize edilmemiş süt ürünleri
avokado ve kuşkonmaz gibi taze toplanmış meyve ve sebzeler.

Yan etkiler ve riskler
Glutatyon artırıcı gıdalardan zengin bir diyet herhangi bir risk oluşturmaz. Bununla birlikte, takviye almak herkes için tavsiye edilmeyebilir. Sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için doktorunuzla glutatyon hakkında konuşun. Olası yan etkiler şunları içerebilir:

karın krampları
şişkinlik
bronş daralması nedeniyle nefes almada zorluk
döküntü gibi alerjik reaksiyonlar

yazın...