Medikal Estetik

Yaş alma, güneş ışınları, stres ve sigara kullanımı gibi belli başlı etkenler, cildin zaman içinde eski görünümünü kaybetmesine sebep olur. Tıp bilimi, dış görünüşü olumsuz etkileyen ve anlaşılır bir şekilde birçok kişi için önemli bir estetik problem haline gelen bu durum için çeşitli çözümler sunmaktadır. Bu yazının konusu olan medikal estetik uygulamaları da bu çözümlere örnek olarak gösterilebilir.

Bu uygulamalar, diğer estetik operasyonlar ile benzer işlemler olarak düşünülüp sık sık onlar ile aynı kefeye koyulsalar da, aslında arada önemli bir fark vardır. Medikal estetik uygulamalarında, kişilerin dış görünüşleriyle ilgili sıkıntıları gidermek adına yapılacak işlemler, herhangi bir doku kesilmeden, başka bir deyişle ameliyatsız yapılır.

Botulinum toksin uygulaması: Botulinum toksini Clostridium botulinum adlı bakterini oluşturduğu bir toksindir.

Kozmetik amaçlı uygulamada sık kullanılan mimik kasları bloke edilerek bu kaslara bağlı oluşan kırışıklıkların azaltılması hedeflenir. Özellikle alın kırışıklıkları, çatık kaş çizgileri, göz çevresi(kaz ayağı), ağız çevresi ve boyun kırışıklıklarının azaltılmasında etkili bir yöntemdir.

Terleme için uygulamada aşırı terleme şikayeti olan ve klasik tedavilerden fayda görmeyen hastalarda ter bezlerinden ter yapımını azaltarak etki eder. Koltukaltı, el ve ayak iç yüzlerine uygulama yapılır.

Kimyasal peeling uygulamaları: Deri tabakalarını bir kimyasal yardımı ile kontrollü olarak soyarak tamir mekanizmalarını uyarıp yapı ve renk anlamında daha düzgün bir derinin oluşmasını hedefler. Melasma ve diğer lekeler, akne ve izleri, kırışıklıklar ve geniş gözeneklerin tedavisinde kullanılır.

Dolgu enjeksiyonu: Derideki kırışıklık, sarkma, izleri gidermek ve şekil vermek için farklı yapıda maddelerin uygulamasıdır. En sık vücudun doğal yapısında olan hiyaluronik asit kullanılır. Burun kenarından aşağıya inen çizgiler (nazolabiyal çizgiler), göz altı çöküklüklerini azaltmak ve dudağa, yanağa, çeneye hacim vermek için kullanılır. Ayrıca gençlik aşıları şeklinde cildin yüzeyel kırışıklıklarını giderip nem-parlaklık ve sağlıklı bir görünüm vermek amaçlı kullanılmaktadır.

Mezoterapi: Minimal dozlarda ilacın sorunlu bölgeye deri altına enjekte edilmesi mantığına dayanan bir yöntemdir. Saç dökülmesi, cilt gençleştirme-antiaging, yara izi, cilt çatlakları, selülit ve bölgesel yağlanma tedavilerinde güzel sonuçlar verir.

PRP uygulaması: Kişinin kendi kanının özel tüplere alınarak bir işlemden geçirilmesi ile elde edilen PRP (pıhtı hücrelerinden zenginleştirilmiş kan) cilt gençleştirme-antiaging, leke tedavisi, sivilce izleri, yara izi, cilt çatlakları ve saç dökülmelerinde tedavide kullanılan bir yöntemdir. 

Dermaterapi (Mikroiğneleme): Ucunda çok sayıda mikroiğne olan bir cihazın problemli deri üzerinde gezdirilmesi ile açılan mikrodelikler deride bir yenilenme süreci başlatır. Bu mikrokanallardan ihtiyaca yönelik ürünler verilebilir. Yara ve akne izlerinde, cilt çatlaklarında, cilt gençleştirme-antiaging, gözenek küçültme ve leke tedavilerinde kullanılır.

GRP uygulaması: PRP'nin gelişitirilmiş bir modeli olan GRP (Büyüme faktörlerinden zengin plazma) kişinin kendi kanı alınarak büyüme faktörlerini ortaya çıkaracak bir seri işlem görerek hazırlanır. Bu uygulama  ile cilt gençleştirme, leke tedavisi, akne ve yara izlerinin tedavisi yanında saç ekimi öncesi-sonrasında saç kalitesini artırmak ve saç dökülmelerinin tedavisinde de etkilidir.


Gençlik aşıları: Hiyaluronik asit derimiz için önemli bir yapıtaşı, cildimize nemli, esnek bir görünüm veriyor. Yaşla beraber kayba uğrayan bu molekül 40lı yaşlarda nerdeyse yarı yarıya azalıyor. Yoğun hiyaluronik asit yanında cildin yenilenme sürecinde etkili farklı ürünler içeren farklı ticari isimlerde sunulan gençlik aşıları ile bu kaybı yerine koyarak cilde daha ışıltılı nemli ve esnek bir görünüm kazandırırken değişen ek içerikler ile kolajen sentezi uyarılıyor, yaşlanmaya sebep olan oksidatif hasar engelleniyor. Yaşa, cilt tipine, kişinin sigara ve güneş öyküsüne göre 10-15 günlük aralar ile 2-4 seans olarak planlanan bu uygulamalar başka yöntemler ile de kombine edilebilir.

Medikal Estetik